NAJCIEKAWSZE PRZESĄDY ŚLUBNE

Autor: Joanna Janecka-Mróz | 04.01.2016 17:27

15588642712 b4b9b84e83 b Michael Salvato / flickr.com

Przesąd to wiara w tajemnicze, nadprzyrodzone związki między zjawiskami, w fatalną moc słów, rzeczy i znaków, a także praktyki wynikające z tej wiary (Słownik języka polskiego PWN). Choć wiele osób deklaruje, że nie wierzy w zabobony, to większość z nas kupuje kwiaty zawsze w nieparzystej liczbie i łapie się za guzik widząc kominiarza. Nie inaczej jest także przy okazji tak ważnego wydarzenia jakim jest ślub i wesele. Chyba każdy słyszał o tym, że pan młody nie powinien widzieć swojej wybranki w sukni przed ślubem lub że nowożeńców powinno się posypać ryżem po wyjściu z Kościoła. My postanowiłyśmy więc opowiedzieć Wam dziś o tych mniej znanych, ale równie ciekawych przesądach ślubnych.

Wiele ślubnych zabobonów dotyczy stroju panny młodej. Zgodnie z ludowymi wierzeniami panna młoda nie powinna sama szyć swojej sukni i bez potrzeby, zbyt często jej przymierzać. Również inne niezamężne kobiety powinny powstrzymać się od mierzenia sukni, gdyż grozi im to staropanieństwem. W szwie sukni panna młoda powinna zaszyć sobie okruszek chleba i kryształek cukru, co ma symbolizować dostatek dla rodziny. Kreacja panny młodej nie powinna także być dwuczęściowa. 

Panna młoda powinna zadbać, by w dniu ślubu mieć przy sobie coś białego (symbol czystości uczuć), coś nowego (symbol dostatku w małżeństwie), coś pożyczonego (od osoby będącej w szczęśliwym małżeństwie, co ma zapewnić przyjazne stosunki z nową rodziną), coś starego i używanego (aby zapewnić sobie lojalność rodziny) i coś niebieskiego (aby mieć pewność co do wierności małżonka). Buty panny młodej powinny mieć zakryte noski i pięty, gdyż odkrycie tych części stopy wróży nieszczęście. Dobrze jest także wystawić buty przed ślubem na parapet, aby mogło do nich „wlecieć” szczęście, a także by przyciągnąć ładną pogodę. Niewskazane jest zakładanie na ślub pereł - symbolu łez - a także wszelkiej biżuterii pochodzącej z panieństwa. 

Istotne są również kwiaty, które wplecione będą w wiązankę ślubną panny młodej: niewskazane są kwiaty z kolcami (takie jak np. róże) i pasożytnicze (np. storczyki). Powinno się także unikać bratków i krokusów, jako kwiatów symbolizujących braku wiary w szczerość uczuć. Miłym akcentem w ślubnej wiązance będą natomiast konwalie, gdyż stanowią symbol urody panny młodej i hiacynty  oznaczające przywiązanie nowożeńców do siebie. 

Narzeczeni do ślubu powinni przygotowywać się oddzielnie. Przy ubieraniu panny młodej nie powinna być obecna jej matka, która zgodnie z przesądem nie powinna mieć styczności z córką, aż do przedślubnego błogosławieństwa. Welon powinien być przypinany przez druhnę, koniecznie będącą jeszcze panną. Bardzo ważne jest także, by świadkowa w trakcie ślubu dbała o właściwe ułożenie welonu w czasie ślubu. Niewskazane jest aby panna młoda poprawiała go samodzielnie, ponieważ nie powinna w trakcie ślubu oglądać się za siebie. Potknięcie się przez pannę młodą o welon także przynosi pecha.

14598904124 8dd5733277 z Allan Ajifo / flickr.com

Bogata jest również symbolika związana z pogodą w dniu ślubu. Choć deszcz jest raczej niepożądanym gościem na każdym ślubie, to warto wiedzieć, że symbolizuje on urodzaj i bogactwo. Można jednak spotkać się także z przesądem mówiącym, że padający w czasie ślubu deszcz symbolizuje łzy innych zakochanych w panu młodym kobiet. Burza, szczególnie jeśli po niej tworzy się tęcza, uznawana jest za wstęp do szczęśliwego życia. Opady śniegu, kojarzącego się z puchem, lekkością i delikatnością także uważa się za pomyślną wróżbę. Słońce natomiast symbolizuje radość, szczęście i pogodę. Zimna i pochmurna pogoda oznacza burzliwy związek. Dobrym znakiem jest spotkanie przed wejściem do Kościoła lub urzędu czy miejsca ceremonii ślubnej sroki lub gołębia gdyż te ptaki symbolizują szczęście (w przeciwieństwie do kruków i wron). 

Wiele „odczytać” można także z zachowania młodej pary w trakcie ślubu. Przede wszystkim panna młoda w drodze do ołtarza powinna być pogodna i uśmiechnięta, ponieważ mówi się, że podobnie jak ta droga będzie wyglądało całe jej późniejsze życie. Jednocześnie łzy kobiety w czasie własnego ślubu wróżą szczęście. Stojąc przed ołtarzem państwo młodzi nie powinni kręcić się, rozglądać na boki i rozmawiać ze zgromadzonymi, ponieważ może to symbolizować niechęć do drugiej połówki. Może zdarzyć się, że w trakcie ślubu panna moda nakryje but pana młodego rąbkiem swojej sukni. Taki wypadek symbolizuje, że mężczyzna będzie „pod pantoflem” swojej przyszłej żony i to ona będzie dominować w związku. Jeśli natomiast pan młody wsunie obrączkę pannie młodej za daleko, do samej nasady palca, wówczas sytuacja będzie odwrotna. 

Wiele ślubnych przesądów jest także związanych z obrączkami: nie wolno ich nigdy, nawet przypadkowo czy dla przymiarki założyć na środkowy palec, gdyż oznacza to zdradę. Niewierność wróży także przymierzanie obrączek należących do mężatek. Oboje nowożeńcy powinni przymierzać swoje obrączki oddzielnie, tak aby w tym samym czasie mieć je na palcach dopiero podczas ślubu. Upuszczenie obrączek podczas ceremonii jest złą wróżbą, ale jeśli taka sytuacja mimo wszystko ma miejsce to podnieść obrączki powinien ktoś inny niż nowożeńcy. Złym znakiem jest także zgubienie obrączek, ponieważ symbolizuje stratę współmałżonka. Mówi się także, że panna młoda powinna mieć swój udział jedynie przy wyborze obrączek, natomiast kupić je, zapłacić i odebrać powinien sam pan młody i to on powinien pilnować ich aż do ślubu. 

Choć przesądy stanowią niezaprzeczalną część polskiej tradycji i niektóre z nich nadają uroku i wyjątkowego charakteru zamążpójściu, to jednak apelujemy do wszystkich przyszłych par młodych o rozwagę i zachowanie zdrowego rozsądku :)

 

Zobacz też