MOTYW PRZEWODNI WESELA - co to takiego?

Autor: Joanna Janecka-Mróz | 25.01.2016 17:35

14227129489 d8e38891a6 k Chris Photography(王權) / flickr.com

 

Wprowadzenie tematu przewodniego na ślubie i weselu jest prostym i coraz bardziej popularnym sposobem pozwalającym spersonalizować swoją uroczystość i podnieść jej walory estetyczne. Polega na wprowadzeniu do oprawy ślubu i wesela elementu wspólnego, powtarzanego na różnych jego płaszczyznach. 

Najdalej posuniętą formą motywu przewodniego jest zorganizowanie wesela tematycznego. Polega ono na kompleksowym zaaranżowaniu całej uroczystości ślubno-weselnej w nawiązaniu do określonego tematu. Częstym przykładem wesela tematycznego jest przeniesienie przyjęcia w inny okres historyczny, np. w lata 70. XX wieku czy wesele w stylu Hollywood. W takim przypadku właściwie wszystkie elementy przyjęcia powinny nawiązywać do wybranego tematu: miejsce przyjęcia i dekoracje, papeteria ślubna, stroje pary młodej (można poprosić o przebranie również gości), muzyka, pojazd dla pary młodej, stroje obsługi kelnerskiej i innych podwykonawców czy atrakcje weselne. Choć organizacja wesela tematycznego jest koncepcją dość śmiałą i awangardową, to jej wybór pozwala mieć pewność, że nasze przyjęcie na długo zostanie zapamiętane przez gości. Decydując się na taką formę, dobrze jednak wiedzieć, że nasi goście są otwarci na oryginalne pomysły i chętnie wczują się w obraną przez nas konwencję. Istnieje bowiem ryzyko, że prosząc gości np. o przygotowanie odpowiedniego stroju, ci poczują się niezręcznie. Rozważając wybór wesela tematycznego trzeba także pamiętać, że jest to rozwiązanie, które mocno ogranicza swobodę wyborów, ponieważ wszystkie elementy uroczystości powinny być spięte klamrą wybranego tematu. 

 

2965230831 2429813ef0 z JuneBugWeddings.com / flickr.com

 

Mniej zobowiązującą formą personalizacji jest ustalenie motywu przewodniego. Chodzi o wybranie konkretnego wzoru, który będzie się regularnie powtarzał w czasie wesela i przygotowań do niego, jednak nie tak często jak temat przewodni. Ciekawymi motywami przewodnimi są np. pawie oko, lawenda czy motocykle. Takie elementy wyeksponować można przede wszystkim w papeterii ślubnej, dekoracjach i na torcie. Można je też wpleść w kwiaty pary młodej czy w dekorację samochodu. Istnieje właściwie nieskończona liczba pomysłów na motyw przewodni, dzięki czemu można uzyskać niepowtarzalny, zachwycający efekt. Przy wyborze motywu dobrze kierować się wspólnymi zainteresowaniami lub upodobaniami pary młodej, aby jak najlepiej pasował on do konkretnych osób. Decydując się na motyw przewodni na wesele warto mieć świadomość, że, choć można dzięki niemu stworzyć wspaniałe wrażenie, to jednak wiąże się on także z pewnymi ograniczeniami. Jeśli np. wybieramy motyw brzozy, to z góry wiadomo, że cała papeteria ślubna musi do niej nawiązywać, wykluczone jest więc przygotowanie zaproszeń innych niż właśnie z brzozą. Co więcej, im bardziej konkretny i szczegółowy motyw, tym trudniej może być go podkreślić. 

Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie koloru przewodniego uroczystości. Jest to zabieg najprostszy i najmniej zobowiązujący, a przez to najpopularniejszy na weselach. Polega on na wybraniu jedynie koloru, lub połączenia kilku kolorów, które będą się przeplatały w różnych elementach wesela. Dotyczy to przede wszystkim papeterii ślubnej, tortu, dekoracji miejsca zaślubin i sali weselnej, w tym także odpowiedniego ich oświetlenia, kwiatów pary młodej, czy innych elementów ich stroju (zobacz też: kolorowe buty ślubne). Dzięki wybraniu właściwego koloru przewodniego możemy w piękny sposób spersonalizować swoje przyjęcie ślubne, pozostawiając sobie jednak wciąż szeroki wachlarz możliwości zarówno w kwestii dekoracji jak i doboru pozostałych elementów uroczystości. 

 

Zobacz też