ŚLUB I WESELE W PLENERZE cz. 1/2

Autor: Joanna Janecka-Mróz | 01.02.2016 14:10

14315381518 c83c3905ac o Heather Balise / flickr.com

 

Wiele panien młodych zachwyca się wizją romantycznego ślubu na świeżym powietrzu, w otoczeniu kwiatów i zieleni ogrodu. Czy jednak w polskich realiach takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe? Oczywiście! Dziś podpowiemy Wam od czego zacząć przygotowania do tego wydarzenia. 

 

ŚLUB 

 

Od niedawna prawo polskie pozwala na przeprowadzanie ślubów cywilnych poza Urzędem Stanu Cywilnego właściwie bez ograniczeń. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Aktach Stanu Cywilnego urzędnik jest zobowiązany przyjąć od narzeczonych oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński po złożeniu przez nich stosownego wniosku. Ustawa zawiera jednak także pewne ograniczenie: wybrane przez nas miejsce musi zapewniać zachowanie uroczystej formy uroczystości, a także bezpieczeństwo zgromadzonych. Warto wiedzieć, że urzędnicy mogą udzielać ślubów jedynie w okręgu należącym do właściwości terytorialnej swojego urzędu, nigdy poza nim. Jeśli więc decydujemy się na ślub w miejscu oddalonym od naszego miejsca zamieszkania, to musimy być świadomi konieczności udania się do tamtejszego USC i dopełniania wszelkich formalności właśnie tam. Ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego wiąże się także z dodatkową opłatą wysokości 1000 zł. 

Nieco inaczej jest w przypadku ślubów Kościelnych, które co do zasady powinny odbywać się w parafii. Co prawda prawo kanoniczne przewiduje odstępstwa od tej reguły, jednak są one uzależnione od zgody biskupa, a przez to wciąż bardzo rzadkie. Jeśli więc chcemy wziąć ślub kościelny lub konkordatowy, trzeba liczyć się z tym, że przeprowadzenie go w plenerze może okazać się niemożliwe.

Przygotowanie ślubu w plenerze wiąże się także z koniecznością zapewnienia odpowiedniego miejsca do tego ważnego wydarzenia. Konieczne jest przygotowanie altanki lub podwyższenia dla pary młodej, najlepiej z zadaszeniem na wypadek ewentualnego deszczu. Bardzo ważne jest także zadbać o odpowiednie nagłośnienie, aby zgromadzeni goście mogli usłyszeć składaną przez narzeczonych przysięgę. Jeśli dodatkowo chcemy zorganizować oprawę muzyczną ceremonii, np. kwartet smyczkowy, koniecznie pamiętajmy także o miejscu dla muzyków. Niezbędne jest także zapewnienie odpowiedniej przestrzeni dla gości. Najlepszym rozwiązaniem jest rozstawienie krzeseł lub ławek dla zgromadzonych, jednak nie zawsze mamy aż tyle przestrzeni. W przypadku ślubów cywilnych nie jest to większy problem, ponieważ trwają one z reguły niedługo i goście bez problemu wytrzymają stojąc. W przypadku ślubów konkordatowych i kościelnych miejsce do siedzenia dla każdego gościa jest już jednak niezbędne. 

 

9709942880 11585cc0ff z David Higgs / flickr.com

 

WESELE PLENEROWE – jakie mamy możliwości?

 

Pierwszym, bardzo ważnym etapem w organizacji wesela plenerowego jest wybranie jego miejsca. Musimy więc zdecydować się na jedną z trzech rodzajów lokalizacji:

 

1. Lokal, który ma na stałe rozstawiony namiot, z którego można skorzystać;

2. Lokal, który nie ma namiotu, ale dysponuje odpowiednio dużym ogrodem, w którym taki namiot można rozstawić; 

3. Inne miejsce, w którym przygotowania przeprowadzimy od zera. 

 

Jak łatwo się domyślić, najprościej jest wybrać pierwszą ze wskazanych możliwości. Jeśli bowiem lokal ma swój namiot, to mamy pewność, że na miejscu jest całe niezbędne wyposażenie i nie przytrafi nam się żadna techniczna przygoda przy jego rozkładaniu. Plusem jest też to, że mamy szansę obejrzeć miejsce naszego przyjęcia wcześniej, wyobrazić sobie przestrzeń i ustawienie poszczególnych elementów wyposażenia. Podobnie jeśli chodzi o dekoracje: widząc już gotowy namiot łatwiej będzie nam wybrać kolorystykę czy motyw przewodni uwzględniając otoczenie, ogród czy dojście do namiotu. Wybór lokalu wyposażonego w namiot jest także najkorzystniejszą opcją pod względem finansowym. Warto jednak mieć świadomość, że całorocznie rozstawiony namiot może mieć także swoje minusy. Koniecznie należy zapytać managera obiektu jak często w sezonie namiot jest czyszczony. Jeśli bowiem nie czyści się go odpowiednio często, to powstaje ryzyko, że nasi goście na łączeniach konstrukcji zobaczą pajęczyny, a na przezroczystych ścianach namiotu zacieki i ślady rąk. Niestety namiot rozstawiony na stałe zawsze robi wrażenie mniej „świeżego” niż ten rozstawiony kilka godzin przed przyjęciem.  

Drugim rozwiązaniem jest wybór lokalu, który dysponuje odpowiednio dużym ogrodem, w którym możemy rozstawić nasz wymarzony namiot. Czytaj dalej...

 

Zobacz też