SAVE THE DATE - co to takiego?

Autor: Michał Górski | 17.11.2015 12:54

4445267813 71cda9cef8 z Rori (and Marty, Floyd and Dot) Zendek / flickr.com

 

Nawet najpiękniejsza i profesjonalnie zorganizowana uroczystość ślubna traci swój urok, kiedy nie jest nam dane spędzić jej w gronie najbliższych osób. Nieobecność rodziny i przyjaciół przy tym niepowtarzalnym wydarzeniu może pozostawić ogromny niedosyt i żal. Co zrobić aby do takiej sytuacji nie dopuścić? Podstawą jest odpowiednie wystosowanie zaproszenia na uroczystość, ale niekiedy samo zaproszenie może okazać się niewystarczające.

Zaproszenia ślubne stanowią nieodłączny element większości ceremonii. Informują nie tylko o miejscu i czasie wydarzenia, ale także często instruują gości (np. w sprawie noclegu czy pożądanych przez młodych prezentów). Pewnego rodzaju tradycją stało się to, że narzeczeni odwiedzają przyszłych weselników i osobiście wręczają im zaproszenia. Tego typu elegancka forma zaproszenia stanowi wyraz szacunku pary młodej względem swoich gości. Niejednokrotnie pozwala również na odkurzenie wielu zapomnianych relacji. Problemem przy osobistym wręczaniu zaproszeń może okazać się odległość dzieląca miejscowość narzeczonych od ich gości. Szczególnie mowa tu o sytuacji, w której znajomi przyszłej pary młodej mieszkają poza granicami naszego kraju. Receptę na tego typu bolączkę stanowić może tzw. Save The Date.

 

 

3615134928 07e1798d49 z Matt Dale / flickr.com

 

Save The Date (w skrócie STD), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zarezerwuj termin” to forma poprzedzająca tradycyjne, oficjalne zaproszenie na ślub. STD doręczane jest co najmniej sześć miesięcy przed planowaną ceremonią, natomiast tradycyjne zaproszenia wysyła się później (zazwyczaj około 3 miesięcy przed uroczystością). Poinformowanie niektórych bliskich o planowanym terminie ślubu ponad pół roku przed samym wydarzeniem jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Pozwala naszym gościom na dokładne zaplanowanie wyjazdu, zarezerwowanie biletów lotniczych, czy też miejsc w hotelu. STD mogą wyglądać jak tradycyjne, najbardziej stylowe zaproszenia. Można jednak spotykać je również w formie magnesu na lodówkę, zdjęcia czy nawet... zabawki. Klasyczne Save The Date wysyłane są pocztą, jednak w dobie Internetu i łatwej komunikacji coraz częściej przyjmują nowoczesną i zdigitalizowaną formę (np. jako filmy umieszczane w serwisie YouTube). W tej materii bardzo wiele zależy od samych narzeczonych i ich inwencji twórczej. Bardzo istotna jest także treść STD, ponieważ powinno ono zawierać jedynie najważniejsze informacje dotyczące daty i miejsca planowanego ślubu oraz prośbę o zachowanie tego terminu z myślą o narzeczonych. Nie powinno się umieszczać w Save The Date zbyt dużo wiadomości aby jego przekaz nie był tożsamy z zaproszeniem.  Warto również zadbać o to, aby STD było spójne z charakterem całej uroczystości.

Czy moda na Save The Date na dobre zagości również w Polsce? Sam pomysł wydaje się być bardzo praktyczny. Zapewnia większy komfort zarówno narzeczonym, jak i ich gościom, pozwalając uniknąć nieobecności na przyjęciu z powodu wcześniej zaplanowanych wydarzeń lub niewystarczającego czasu na przygotowanie przyjazdu. Jednocześnie STD nie stanowi zagrożenia dla tradycyjnej formy zaproszeń, a może okazać się bardzo użytecznym ich uzupełnieniem. Save The Date to także miły akcent rozpoczynający oczekiwanie na wesele. 

 

 

 

Zobacz też