Ślubne przesądy i obyczaje

Ślubne przesądy i obyczaje

Każda Młoda Para pragnie, by dzień ślubu stał się niezapomnianym przeżyciem zarówno dla nich samych, jak też zaproszonych gości. Wszyscy narzeczeni marzą, by ich przyszła wspólna droga we dwoje była pełna miłości i radości. Robimy więc wszystko, aby nic nie zakłóciło tego szczęścia i sięgamy po różne ślubne przesądy i obyczaje.

Ślubne przesądy i obyczaje

Ślubne przesądy i obyczaje
Ślubne przesądy, obyczaje i zabobony

W naszej polskiej tradycji można spotkać wiele przesądów, obyczajów a może nawet zabobonów związanych z zawarciem związku małżeńskiego. Niby w nie nie wierzymy, jednak każdy z nas choćby dla zasady przestrzega kilku reguł, np. Panna Młoda nie pokazuje się w ślubnej sukni swojemu przyszłemu Mężowi, bo podobno przynosi to pecha, nie daje przymierzać sukni ślubnej swoim siostrom, by nie sprowadzić na nie staropanieństwa, nie zszywa rozerwanej sukni tylko spina ją agrafką, gdyż zszycie wróży nieszczęścia i łzy. Podobnie zresztą jest na ślubach po angielsku.

Istnieje również wiele przesądów dotyczących ustalenia daty ślubu, wyboru świadków, zachowania w kościele i na sali weselnej, ubioru podczas ślubu itd. Niby nie jesteśmy przesądni, ale tak dla zasady weźmy ze sobą w dniu ślubu coś nowego, ponieważ zapewnia to dostatek, coś starego, gdyż wróży to wsparcie bliskich, coś białego, co stanowi o czystości uczuć, coś pożyczonego, bo zagwarantuje to Pannie Młodej życzliwość rodziny Męża, coś niebieskiego, co zapewni wierność przyszłego małżonka. Na taką małą ekstrawagancję możemy sobie przecież pozwolić, aby nie kusić losu.

Przygotowaliśmy dla Was listę kilku najpopularniejszych przesądów ślubnych:

  1. Nie planujemy ślubu w miesiącach z literą ‘r’.
  2. Pan Młody nie może zobaczyć sukni ślubnej przed ślubem.
  3. Panna Młoda powinna nosić przy sobie coś białego (jako symbol wierności i czystości), coś niebieskiego (aby zapewnić wierności męża oraz zapewnienia potomstwa), coś pożyczonego (symbol życzliwości oraz przychylności nowej rodziny), coś nowego (symbolizuje dostatek w małżeństwie), coś starego (wsparcie rodziny oraz starych przyjaciół).
  4. Nie chodzić w sukni przed ślubem (poza przymiarkami).
  5. Nie pozwalać przymierzać sunki niezamężnym siostrom i przyjaciółkom.
  6. Rozerwana suknie trzeba spinac agrafka, nie zszywać bo przynosi to pecha.
  7. Obsypanie Pary Młodej ryżem lub drobnymi pieniędzmi zapewnia jej płodność i dostatek.
  8. Pan Młody powinien przenieść swoją wybrankę przez próg.
  9. Rzucanie bukietu na oczepinach. Panna, która złapie, będzie kolejną do zamążpójścia.