Ślubne przesądy i obyczaje

Ślubne przesądy i obyczaje

W naszej polskiej tradycji można spotkać wiele przesądów, obyczajów a może nawet zabobonów związanych z zawarciem związku małżeńskiego.

Niby w nie nie wierzymy, jednak każdy z nas choćby dla zasady przestrzega kilku reguł, np. Panna Młoda nie pokazuje się w ślubnej sukni swojemu przyszłemu Mężowi, bo podobno przynosi to pecha, nie daje przymierzać sukni ślubnej swoim siostrom, by nie sprowadzić na nie staropanieństwa, nie zszywa rozerwanej sukni tylko spina ją agrafką, gdyż zszycie wróży nieszczęścia i łzy.

Podobnie zresztą jest na ślubach po angielsku.

Ślubne przesądy i obyczaje
Ślubne przesądy, obyczaje i zabobony

Istnieje również wiele przesądów dotyczących ustalenia daty ślubu, wyboru świadków, zachowania w kościele i na sali weselnej, ubioru podczas ślubu itd.

Przygotowaliśmy dla Was listę kilku najpopularniejszych przesądów ślubnych:

Ślubne przesądy dotyczące daty ślubu

Jednym z najczęstszych przesądów ślubnych jest to, że należy brać ślub w miesiącach, które mają w nazwie literę “r”. Dla wielu par zatem miesiące marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień będą w pierwszej kolejności brane przy ustalaniu daty ślubu.

Pan Młody nie może zobaczyć sukni ślubnej przed ślubem

Tradycyjnie uważa się również, że zobaczenie panny młodej przez pana młodego przed ceremonią ślubną przynosi pecha. Przesąd ten jest do dziś praktykowany w wielu kulturach na całym świecie.

Przesąd mówi , że Pan Młody nie może zobaczyć sukni ślubnej przd ślubem

Panna Młoda powinna nosić przy sobie coś białego (jako symbol wierności i czystości), coś niebieskiego (aby zapewnić wierności męża oraz zapewnienia potomstwa), coś pożyczonego (symbol życzliwości oraz przychylności nowej rodziny), coś nowego (symbolizuje dostatek w małżeństwie), coś starego (wsparcie rodziny oraz starych przyjaciół).

Obsypanie Pary Młodej ryżem lub drobnymi pieniędzmi

Ryż lub drobniaki są rzucane w stronę pary młodej, gdy ta wychodzi z kościoła po ceremonii ślubnej. Ideą tej tradycji jest to, że ryż lub pieniądze przyniosą szczęście parze młodej.

Przenoszenie Pani Młodej przez próg

Po ceremonii ślubnej po dotarciu na salę weselną Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg. Symbolizuje to wejście do ich nowego domu. Wierzy się, że zapewni to szczęśliwe małżeństwo, ponieważ podczas podróży panna młoda będzie pamiętała o sile swojego męża i będzie czuła się bezpiecznie.

Przesądy na weselu – rzucanie bukietu na oczepinach

Panna młoda rzuca bukiet przez ramię w tłum samotnych kobiet. Niezamężna dziewczyna, która go złapie, będzie następną, która wyjdzie za mąż. Odmianą tej tradycji jest rzucanie muchy lub krawata przez Pana Młodego. Kawaler, który ją złapie będzie następny w kolejce do ożenki. Tradycyjnie panna z bukietem i kawaler z muchą tańczą na weselu współny taniec.

Coś starego, nowego, pożyczonego i niebieskiego

Niby nie jesteśmy przesądni, ale tak dla zasady weźmy ze sobą w dniu ślubu coś nowego, ponieważ zapewnia to dostatek, coś starego, gdyż wróży to wsparcie bliskich, coś białego, co stanowi o czystości uczuć, coś pożyczonego, bo zagwarantuje to Pannie Młodej życzliwość rodziny Męża, coś niebieskiego, co zapewni wierność przyszłego małżonka. Na taką małą ekstrawagancję możemy sobie przecież pozwolić, aby nie kusić losu.

Przesąd ten pochodzi z krajów anglojęzycznych z rymowanki Something Old, Something New, Something Borrowed, Something Blue.

Podsumowanie

Każda Młoda Para pragnie, by dzień ślubu stał się niezapomnianym przeżyciem zarówno dla nich samych, jak też zaproszonych gości.

Wszyscy narzeczeni marzą, by ich przyszła wspólna droga we dwoje była pełna miłości i radości. Robimy więc wszystko, aby nic nie zakłóciło tego szczęścia i sięgamy po różne ślubne przesądy i obyczaje.

Zachowajmy jednak zdrowy rozsądek i nie dajmy się zwariować w dniu ślubu. Nie jest to lista przesądów ślubnych, które każda para młoda musi przestrzegać. Nowoczens wesela coraz mniej nawiązują to starszych obyczajów a w życie wchodzą nowe trendy. Np tzw first look gdzie tuż przed ceremonią aranżowane jest spotkanie Pana Młodego z przyszłą żoną tak aby ten mógł zobaczyć Pannę Młodą po raz pierwszy.